تبلیغات
دیولق،دهکده باستانی من - عزاداری سنتی در روستاهای استان اردبیل

حضرت محمد(ص) : دوست داشتن وطن ازایمان است


Admin Logo
themebox Logo
آیه قرآن حدیث موضوعیدر این وب
در كل اینترنت
تاریخ:پنجشنبه 30 شهریور 1396-04:31 ب.ظ

عزاداری سنتی در روستاهای استان اردبیل

امروزه به دلیل پیشرفت های اساسی در شهرهای صنعتی، متاسفانه این امر تاثیر فراوانی بر روی عزاداری سنتی گذاشته، طوری که از گروه موزیک و مارش ویژه محرم گرفته تا خواندن مداحان قدیمی امروزه با آخرین سیستم‌های صوتی کلاً چهره ی عزاداری سنتی را امروز تغییر داده و در کلان شهرهای ایران امروزه خبری از عزاداری سنتی نیست و باقیمانده این عزاداری‌ها تنها در روستاهای اردبیل دیده می‌شود.

روستاهای اردبیل به دلیل دوری از مراکز شهرها و دسترسی کم به سیستم‌های صوتی و امکانات تعزیه، دارای مراسمات ویژه و به لحاظ هنر تعزیه و مباحث مردم شناسی از اهمیت بسیاری برخوردار است. بهزاد جماعتی ثمرین دانشجوی کارشناس ارشد مردم شناسی از عزاداری سنتی روستاهای اردبیل می گوید: روستاهای اردبیل حافظ اصالت و فرهنگ ناب رسم و رسومات گذشته اردبیل است.

هر ساله سیل جمعیت مشتاق و محبان حضرت حسین (ع) از شهرهای مختلف برای عزاداری و تماشای مراسمات تعزیه خوانی به روستاهای اردبیل مراجعه می‌کنند. این در حالی است که جمعیت مشتاق بخصوص در روزهای تاسوعا و عاشورا این چند روز را در روستاهای اردبیل می‌گذرانند و اغلب مردم که در خانواده مریض یا مشکل خاصی دارند با نیت خاصی در بین تعزیه داران روستا حضور می‌یابند.


دسته‌های عزاداری در روستاهای اردبیل با لباس‌های بلند مشکی و سربند مشکی و معمولاً زنجیر بر دست در جلوی مساجد و تکایا جمع می‌شوند و یکی از پیشکسوتان با صدای مظلوم حسین با صدای بلند مردم را دعوت به عزاداری می‌کند و بعد از فریاد بلند «دسته باشی» بزرگ محله، مردم نیز به صورت هم آوایی بعد از ایشان صدای مظلوم حسین را تکرار می‌کنند،مردم بعد از دقایقی با لباس‌های مخصوص بعد از وضو و گروهی با پای برهنه در جلوی مسجد حاضر می‌شوند.

دسته‌های عزاداری در یک مراسم خاص به تک تک منازلی که هر سال در آنجا صاحب خانه به تعزیه داران نذورات می‌دهد مراجعه می‌کنند و گاو و گوسفندان زیادی را در جلوی دسته جات عزاداری قربانی می‌کنند و با گوشت این قربانیها به تعزیه داران نهار و شام احسانی پخت می‌شود.

مراسمات شبیه خوانی که در روستاهای اردبیل هر ساله با سبک و سیاق قدیمی برگزار می‌شود که از اهمیت بسزایی برخوردار است. اکثر رسم و رسومات روستایی در بخش ثمرین به ویژه در حوزه عاشورا به صورت بکر مانده و از گزند ایام و حوادث تاریخی سالم مانده است.

امروزه تمامی نواها و آهنگ‌های تعزیه ترکی آذربایجانی در مراسمات تعزیه و شبیه خوانی به صورت اصیل اجرا می‌شود ولی متاسفانه در مراسمات تعزیه شهرها این آهنگ ها اجرا نمی‌شود و اغلب این نواهای اصیل به صورت رجز خوانی خوانده می‌شود.

مراسم‌های شمع‌گذاری نیز در روستاهای اردبیل به صورت ویژه انجام می‌پذیرد

در روستاهای بزرگ اردبیل از جمله بخش ثمرین دسته‌جات عزاداری به تمامی مساجد، حسینه‌ها و امامزاده ثمرین رفته و ضمن عزاداری مشغول روشن کردن شمع نذری می‌شوند. و بعد از اتمام عزاداری مردم خسته به محله خود بر می‌گردند و بخشی از مردم که در خانه‌ها بودند با شور و حال خاصی به استقبال دسته‌جات عزاداری می‌شتابند و با یک سری احترامات از جمله با پیوستن به دسته جات عزاداری به همراه آنها به مسجد محله آمده و در مسجد به آنها با دادن چای و شربت پذیرایی می‌شود.

در بخش ثمرین انواع نذورات از پخش میوه‌های باغ‌های ثمرین گرفته تا پخت انواع حلواهای سنتی و پخت چند نوع فطیر محلی که اغلب در صبحانه مخصوص «سحر مزاری» از میهمانان و تعزیه داران حسینی پذیرایی می‌شود. در محلات هفت گانه ثمرین مراسم‌های شبیه‌خوانی و تعزیه مستقل برگزار شده و قدمت این عزاداری‌ها و تعزیه‌ها به بیش از دو قرن می‌رسد و در این مدت تمامی مراسم‌های به صورت کاملاً سنتی برگزار می‌شود.

معمولاً در صبح عاشورا در محلی که قرار است در آنجا مراسم شبیه‌خوانی عاشورا برگزار شود عده‌ای از مردم صبح زود با زدودن سنگ و کلوخ و با تمیز و مرتب کردن میدان با نیت اینکه عصر عاشورا امام حسین (ع) و یاران‌شان در آن شهید می‌شوند این مکان را آماده می‌کنند. البته در گذشته مراسم‌های قمه‌زنی به صورت انفرادی و گروهی نیز دیده می‌شد که در این چند سال گذشه بسیاری از مراسم‌های کم رنگ شده است.

معمولاً پس از طلوع خورشید و برگزاری مراسمات صبحانه با پخش لبنیات محلی و فطیر و نان محلی در منازلی که نذر خاصی دارد و معمولاً همه مردم با جار یک نفر که صدای رسایی دارد از همه ی مردم دعوت می‌شود تا با حضور خود موجبات خوشحالی صاحب خانه را فراهم آورند.

قبل از مراسم شبیه خوانی معمولاً مراسم ویژه شاخسی واخسی (شاه حسین و وای حسین) برگزار می‌شود که گروهی از مردمان پیش کسوت با صلابت مردانگی دست همدیگر را گرفته و به صورت دو گروه مجزا با دست داشتن قمه و چوب ندای شاه حسین و وای حسین را سر می‌دهند و این عمل باعث جمع شدن و ازیاد مردم در کنار میدان می‌شود و کم کم گروه اشقیاء با لباس‌های رنگی رجزخوان وارد میدان می‌شوند و گروه اولیاء خوان با فروتنی خاصی به میدان نزدیک شده و صدای محزون شبیه حضرت عباس (ع) علمدار کربلا تمامی مردم را به سوی خود می‌کشد طوری که اکثر مردم اکثراً آقایان و بسیار به ندرت مادران سالخورده نیز به این دسته می‌پیوندند و همه اشک ریزان در پشت دسته و اهل بیت امام حسین (ع) به صورت نمادین حرکت می‌کنند.

معمولاً با این وضعیت عزاداری حسینی زنجیر بر دست میدان شبیه خوانی را دور می‌زنند و پس از خواندن عبارات تعزیه در محل مناسبی که قبلاً برای موافق خوان‌ها تعبیه شده مستقر شده و در مقابل گروه مخالف‌ها هستند که مراسم با فریاد شمر و همراهی افرادش شروع می‌شود و می‌توان گفت که این مراسم خاص در بخش ثمرین از جمله آن مراسماتی که هر ساله بسیاری را از مردم شهری را به سوی خود می‌کشد و تقریباً مراسم از ساعت 9 صبح شروع شده و در نزدیکی‌های ساعت 2 بعد از ظهر مراسم خاتمه می‌یابد و تمامی تماشاگران و تعزیه داران را مردم به منازل خود و گاهی به زور می‌برند و با کمال افتخار مشغول میزبانی و دادن ناهار به آنها می‌شوند.

معمولاً در بخش ثمرین سه مجلس تعزیه اجرا می‌شود که اولی مراسم شبیه‌خوانی عاشورا است که مجلس مفصلی است و تعزیه‌خوانان بزرگی از گذشته در این مراسم شرکت داشته‌اند از جمله مرحوم میرغنی، مرحوم میرزه قربان فرضی، ملاستار، عزت فرازی و باقیمانده این بزرگان تعزیه خوان معاصر استاد کریم جماعتی ثمرین که سینه‌اش خزینه ماندگار آهنگ‌ها و نواهای تعزیه است و امروزه ردیف تعزیه ترکی آذربایجانی به روایت استاد جماعتی در سر تا سر جهان تشیع برای همگان شناخته شده است. ضمن این که کریم جماعتی موذن و هم چاووش خوان بزرگ منطقه ثمرین، با شهرتی فرا مرزی اکنون مشغول آموزش هنر تعزیه می‌باشند.

مراسم دوم مراسم شبیه خوانی سوم امام(ع) است که از دیر باز در این منطقه اجرا می‌شود و در نهایت مراسم شبیه‌خوانی چهلم محرم که از ویژگی‌های خاصی برخوردار است و برگزاری این سه مجلس تعزیه به لحاظ سنتی و رعایت موازین تعزیه اصیل در استان اردبیل بسیار قابل اهمیت می‌باشد.

بخش باستانی ثمرین امروزه به عنوان یکی از مراکز هنر تعزیه خوانی و قطب بزرگ مراسم‌های سنتی و فورکلوریک استان اردبیل می‌باشد و در طول یک قرن گذشته به دلیل داشتن دانشمندان بزرگی از جمله آیت الله بحرالعلومی، ملاحمداله، میرداماد و دیگر بزرگان یکی از مراکز قابل اهمیت اردبیل بوده و به لحاظ اتفاقات اجتماعی و مباحث مردم شناختی در منطقه به ویژه در بین دیگر روستاهای اردبیل حائز اهمیت است.

وجود پیرهای متعدد در روستای ثمرین و امامزاده سلطان خواجه علی نوه امام موسی کاظم (ع) و وجود درخت بسیار قدیمی دو هزار ساله، معابدی با قدمت پارینه سنگی، باغات ثمرین و وجود سنگ‌های قیمتی از جمله عقیق و از همه مهمتر ریشه و اصالت غنی و نگهداری رسم و رسومات کهن آذربایجانی و هنرهای شعیه و اجرا و حفظ مجالس تعزیه به شیوه سنتی در این منطقه امروزه بسیاری از توریست‌ها و افراد علاقه‌مند و محبان واقعی امام حسین (ع) را از سر تا سر جهان به بخش ثمرین می‌کشد و در نهایت قدمت این منطقه و ساکنان با فرهنگ ثمرین باعث شده که این بخش حافظ راستین بسیاری از گنجینه‌های فاخر و رسم و رسومات کهن دیار آذربایجان باشد.

برگرفته از خبرگذاری تسنیم

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


http://www.imfaceplate.com
پنجشنبه 27 تیر 1398 12:48 ق.ظ
Hello mates, good paragraph and good urging commented at
this place, I am in fact enjoying by these.
www.sandiegoreader.com
سه شنبه 25 تیر 1398 10:49 ب.ظ
Currently it seems like Wordpress is the preferred blogging platform out there
right now. (from what I've read) Is that what you're using
on your blog?
play.fm
سه شنبه 25 تیر 1398 10:07 ب.ظ
Wonderful work! This is the kind of information that should be shared across the internet.
Disgrace on the seek engines for not positioning this put up upper!
Come on over and visit my web site . Thank you =)
http://www.apsense.com
سه شنبه 25 تیر 1398 07:07 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a really
well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more
of your useful info. Thanks for the post. I'll definitely return.
plenty of fish dating site
دوشنبه 24 تیر 1398 03:59 ب.ظ
Hello to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this website,
and your views are nice for new visitors.
www.authorstream.com
دوشنبه 24 تیر 1398 03:52 ب.ظ
I loved as much as you'll obtain carried out right here.
The comic strip is tasteful, your authored subject
matter stylish. however, you command get got an impatience over that you wish
be delivering the following. in poor health no doubt come
further before once more as precisely the similar just about a lot incessantly inside
case you defend this increase.
Lavonda
دوشنبه 24 تیر 1398 12:52 ب.ظ
I was just searching for this information for a while.
After six hours of continuous Googleing, at last I got
it in your site. I wonder what's the lack of Google strategy that don't rank this type of informative sites in top of the list.
Normally the top websites are full of garbage.
gust.com
دوشنبه 24 تیر 1398 09:56 ق.ظ
I got what you intend,saved to bookmarks, very
nice web site.
fontlibrary.org
چهارشنبه 19 تیر 1398 10:14 ق.ظ
You are my inspiration, I have few blogs and occasionally run out from brand :
).
www.play.fm
چهارشنبه 19 تیر 1398 09:05 ق.ظ
I think you have mentioned some very interesting details, thank you for the post.
www.divephotoguide.com
چهارشنبه 19 تیر 1398 06:16 ق.ظ
I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting!
Keep up the excellent works guys I've incorporated you guys to my blogroll.

I think it will improve the value of my site :).
www.apsense.com
چهارشنبه 19 تیر 1398 03:58 ق.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
I'll make sure to bookmark it and return to read more of
your useful info. Thanks for the post. I'll definitely return.
https://english.edusites.co.uk/
شنبه 15 تیر 1398 11:58 ب.ظ
Keep up the wonderful piece of work, I read few posts on this internet site and I conceive that your web site is real
interesting and has got lots of superb info.
a.pr-cy.ru
شنبه 15 تیر 1398 04:43 ب.ظ
I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting!
Keep up the excellent works guys I've incorporated you guys to my blogroll.

I think it'll improve the value of my website :
).
www.scoop.it
شنبه 15 تیر 1398 12:41 ب.ظ
Keep up the wonderful piece of work, I read few blog posts on this
site and I believe that your weblog is real interesting and holds sets of good information.
Rich
شنبه 15 تیر 1398 10:35 ق.ظ
I think that everything typed was actually very reasonable.

But, what about this? suppose you composed a catchier title?
I am not suggesting your content is not good, however suppose you added something to possibly
get people's attention? I mean دیولق،دهکده باستانی من - عزاداری سنتی در روستاهای استان اردبیل
is a little vanilla. You could peek at Yahoo's home page and watch how they write
article headlines to grab viewers interested. You might add a video or a pic or two to get people interested about everything've
got to say. Just my opinion, it might make your
posts a little livelier.
https://water.weather.gov/
شنبه 15 تیر 1398 09:47 ق.ظ
Hello mates, good article and nice urging commented here, I am in fact enjoying by these.
www.scoop.it
شنبه 15 تیر 1398 07:40 ق.ظ
I liked as much as you'll receive carried out right here.
The caricature is attractive, your authored subject matter stylish.
however, you command get got an shakiness over that you want
be handing over the following. unwell indubitably come more previously again as exactly the
same just about very often within case you protect
this hike.
Darwin
شنبه 15 تیر 1398 06:17 ق.ظ
I think you have mentioned some very interesting details, appreciate it for
the post.
https://codepen.io/
پنجشنبه 13 تیر 1398 06:15 ق.ظ
Great article! This is the kind of information that are
supposed to be shared around the internet. Disgrace on the seek engines for not positioning this post upper!
Come on over and discuss with my web site . Thanks =)
Christina
سه شنبه 11 تیر 1398 10:54 ب.ظ
Currently it seems like Drupal is the top blogging platform
out there right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog?
Ashli
سه شنبه 11 تیر 1398 07:30 ب.ظ
Keep up the superb work, I read few articles on this internet site and I
believe that your blog is rattling interesting and contains lots
of superb information.
http://www.cplusplus.com/user/teeniendba33
سه شنبه 11 تیر 1398 05:12 ب.ظ
If some one desires expert view on the topic of blogging after that i propose him/her
to pay a quick visit this webpage, Keep up the good work.
www.scoop.it
سه شنبه 11 تیر 1398 03:18 ق.ظ
I don't commonly comment but I gotta tell thank you for the post on this special one :D.
pastebin.com
دوشنبه 10 تیر 1398 11:05 ب.ظ
I don't unremarkably comment but I gotta say appreciate it
for the post on this special one :D.
tawk.to
دوشنبه 10 تیر 1398 10:55 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful
information. Thanks for the post. I'll definitely comeback.
trello.com
یکشنبه 9 تیر 1398 09:47 ب.ظ
I don't unremarkably comment but I gotta say appreciate it for the post on this perfect
one :D.
https://www.instapaper.com/p/7196276
یکشنبه 9 تیر 1398 07:22 ب.ظ
I got what you mean,saved to fav, very decent site.
Lenore
یکشنبه 9 تیر 1398 04:18 ب.ظ
You are my intake, I have few web logs and very
sporadically run out from brand :).
https://codepen.io/cookiedough37
شنبه 8 تیر 1398 03:55 ق.ظ
Yay google is my queen aided me to find this great internet site!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30