تبلیغات
دیولق،دهکده باستانی من - عزاداری سنتی در روستاهای استان اردبیل

حضرت محمد(ص) : دوست داشتن وطن ازایمان است


Admin Logo
themebox Logo
آیه قرآن حدیث موضوعیدر این وب
در كل اینترنت
تاریخ:پنجشنبه 30 شهریور 1396-03:31 ب.ظ

عزاداری سنتی در روستاهای استان اردبیل

امروزه به دلیل پیشرفت های اساسی در شهرهای صنعتی، متاسفانه این امر تاثیر فراوانی بر روی عزاداری سنتی گذاشته، طوری که از گروه موزیک و مارش ویژه محرم گرفته تا خواندن مداحان قدیمی امروزه با آخرین سیستم‌های صوتی کلاً چهره ی عزاداری سنتی را امروز تغییر داده و در کلان شهرهای ایران امروزه خبری از عزاداری سنتی نیست و باقیمانده این عزاداری‌ها تنها در روستاهای اردبیل دیده می‌شود.

روستاهای اردبیل به دلیل دوری از مراکز شهرها و دسترسی کم به سیستم‌های صوتی و امکانات تعزیه، دارای مراسمات ویژه و به لحاظ هنر تعزیه و مباحث مردم شناسی از اهمیت بسیاری برخوردار است. بهزاد جماعتی ثمرین دانشجوی کارشناس ارشد مردم شناسی از عزاداری سنتی روستاهای اردبیل می گوید: روستاهای اردبیل حافظ اصالت و فرهنگ ناب رسم و رسومات گذشته اردبیل است.

هر ساله سیل جمعیت مشتاق و محبان حضرت حسین (ع) از شهرهای مختلف برای عزاداری و تماشای مراسمات تعزیه خوانی به روستاهای اردبیل مراجعه می‌کنند. این در حالی است که جمعیت مشتاق بخصوص در روزهای تاسوعا و عاشورا این چند روز را در روستاهای اردبیل می‌گذرانند و اغلب مردم که در خانواده مریض یا مشکل خاصی دارند با نیت خاصی در بین تعزیه داران روستا حضور می‌یابند.


دسته‌های عزاداری در روستاهای اردبیل با لباس‌های بلند مشکی و سربند مشکی و معمولاً زنجیر بر دست در جلوی مساجد و تکایا جمع می‌شوند و یکی از پیشکسوتان با صدای مظلوم حسین با صدای بلند مردم را دعوت به عزاداری می‌کند و بعد از فریاد بلند «دسته باشی» بزرگ محله، مردم نیز به صورت هم آوایی بعد از ایشان صدای مظلوم حسین را تکرار می‌کنند،مردم بعد از دقایقی با لباس‌های مخصوص بعد از وضو و گروهی با پای برهنه در جلوی مسجد حاضر می‌شوند.

دسته‌های عزاداری در یک مراسم خاص به تک تک منازلی که هر سال در آنجا صاحب خانه به تعزیه داران نذورات می‌دهد مراجعه می‌کنند و گاو و گوسفندان زیادی را در جلوی دسته جات عزاداری قربانی می‌کنند و با گوشت این قربانیها به تعزیه داران نهار و شام احسانی پخت می‌شود.

مراسمات شبیه خوانی که در روستاهای اردبیل هر ساله با سبک و سیاق قدیمی برگزار می‌شود که از اهمیت بسزایی برخوردار است. اکثر رسم و رسومات روستایی در بخش ثمرین به ویژه در حوزه عاشورا به صورت بکر مانده و از گزند ایام و حوادث تاریخی سالم مانده است.

امروزه تمامی نواها و آهنگ‌های تعزیه ترکی آذربایجانی در مراسمات تعزیه و شبیه خوانی به صورت اصیل اجرا می‌شود ولی متاسفانه در مراسمات تعزیه شهرها این آهنگ ها اجرا نمی‌شود و اغلب این نواهای اصیل به صورت رجز خوانی خوانده می‌شود.

مراسم‌های شمع‌گذاری نیز در روستاهای اردبیل به صورت ویژه انجام می‌پذیرد

در روستاهای بزرگ اردبیل از جمله بخش ثمرین دسته‌جات عزاداری به تمامی مساجد، حسینه‌ها و امامزاده ثمرین رفته و ضمن عزاداری مشغول روشن کردن شمع نذری می‌شوند. و بعد از اتمام عزاداری مردم خسته به محله خود بر می‌گردند و بخشی از مردم که در خانه‌ها بودند با شور و حال خاصی به استقبال دسته‌جات عزاداری می‌شتابند و با یک سری احترامات از جمله با پیوستن به دسته جات عزاداری به همراه آنها به مسجد محله آمده و در مسجد به آنها با دادن چای و شربت پذیرایی می‌شود.

در بخش ثمرین انواع نذورات از پخش میوه‌های باغ‌های ثمرین گرفته تا پخت انواع حلواهای سنتی و پخت چند نوع فطیر محلی که اغلب در صبحانه مخصوص «سحر مزاری» از میهمانان و تعزیه داران حسینی پذیرایی می‌شود. در محلات هفت گانه ثمرین مراسم‌های شبیه‌خوانی و تعزیه مستقل برگزار شده و قدمت این عزاداری‌ها و تعزیه‌ها به بیش از دو قرن می‌رسد و در این مدت تمامی مراسم‌های به صورت کاملاً سنتی برگزار می‌شود.

معمولاً در صبح عاشورا در محلی که قرار است در آنجا مراسم شبیه‌خوانی عاشورا برگزار شود عده‌ای از مردم صبح زود با زدودن سنگ و کلوخ و با تمیز و مرتب کردن میدان با نیت اینکه عصر عاشورا امام حسین (ع) و یاران‌شان در آن شهید می‌شوند این مکان را آماده می‌کنند. البته در گذشته مراسم‌های قمه‌زنی به صورت انفرادی و گروهی نیز دیده می‌شد که در این چند سال گذشه بسیاری از مراسم‌های کم رنگ شده است.

معمولاً پس از طلوع خورشید و برگزاری مراسمات صبحانه با پخش لبنیات محلی و فطیر و نان محلی در منازلی که نذر خاصی دارد و معمولاً همه مردم با جار یک نفر که صدای رسایی دارد از همه ی مردم دعوت می‌شود تا با حضور خود موجبات خوشحالی صاحب خانه را فراهم آورند.

قبل از مراسم شبیه خوانی معمولاً مراسم ویژه شاخسی واخسی (شاه حسین و وای حسین) برگزار می‌شود که گروهی از مردمان پیش کسوت با صلابت مردانگی دست همدیگر را گرفته و به صورت دو گروه مجزا با دست داشتن قمه و چوب ندای شاه حسین و وای حسین را سر می‌دهند و این عمل باعث جمع شدن و ازیاد مردم در کنار میدان می‌شود و کم کم گروه اشقیاء با لباس‌های رنگی رجزخوان وارد میدان می‌شوند و گروه اولیاء خوان با فروتنی خاصی به میدان نزدیک شده و صدای محزون شبیه حضرت عباس (ع) علمدار کربلا تمامی مردم را به سوی خود می‌کشد طوری که اکثر مردم اکثراً آقایان و بسیار به ندرت مادران سالخورده نیز به این دسته می‌پیوندند و همه اشک ریزان در پشت دسته و اهل بیت امام حسین (ع) به صورت نمادین حرکت می‌کنند.

معمولاً با این وضعیت عزاداری حسینی زنجیر بر دست میدان شبیه خوانی را دور می‌زنند و پس از خواندن عبارات تعزیه در محل مناسبی که قبلاً برای موافق خوان‌ها تعبیه شده مستقر شده و در مقابل گروه مخالف‌ها هستند که مراسم با فریاد شمر و همراهی افرادش شروع می‌شود و می‌توان گفت که این مراسم خاص در بخش ثمرین از جمله آن مراسماتی که هر ساله بسیاری را از مردم شهری را به سوی خود می‌کشد و تقریباً مراسم از ساعت 9 صبح شروع شده و در نزدیکی‌های ساعت 2 بعد از ظهر مراسم خاتمه می‌یابد و تمامی تماشاگران و تعزیه داران را مردم به منازل خود و گاهی به زور می‌برند و با کمال افتخار مشغول میزبانی و دادن ناهار به آنها می‌شوند.

معمولاً در بخش ثمرین سه مجلس تعزیه اجرا می‌شود که اولی مراسم شبیه‌خوانی عاشورا است که مجلس مفصلی است و تعزیه‌خوانان بزرگی از گذشته در این مراسم شرکت داشته‌اند از جمله مرحوم میرغنی، مرحوم میرزه قربان فرضی، ملاستار، عزت فرازی و باقیمانده این بزرگان تعزیه خوان معاصر استاد کریم جماعتی ثمرین که سینه‌اش خزینه ماندگار آهنگ‌ها و نواهای تعزیه است و امروزه ردیف تعزیه ترکی آذربایجانی به روایت استاد جماعتی در سر تا سر جهان تشیع برای همگان شناخته شده است. ضمن این که کریم جماعتی موذن و هم چاووش خوان بزرگ منطقه ثمرین، با شهرتی فرا مرزی اکنون مشغول آموزش هنر تعزیه می‌باشند.

مراسم دوم مراسم شبیه خوانی سوم امام(ع) است که از دیر باز در این منطقه اجرا می‌شود و در نهایت مراسم شبیه‌خوانی چهلم محرم که از ویژگی‌های خاصی برخوردار است و برگزاری این سه مجلس تعزیه به لحاظ سنتی و رعایت موازین تعزیه اصیل در استان اردبیل بسیار قابل اهمیت می‌باشد.

بخش باستانی ثمرین امروزه به عنوان یکی از مراکز هنر تعزیه خوانی و قطب بزرگ مراسم‌های سنتی و فورکلوریک استان اردبیل می‌باشد و در طول یک قرن گذشته به دلیل داشتن دانشمندان بزرگی از جمله آیت الله بحرالعلومی، ملاحمداله، میرداماد و دیگر بزرگان یکی از مراکز قابل اهمیت اردبیل بوده و به لحاظ اتفاقات اجتماعی و مباحث مردم شناختی در منطقه به ویژه در بین دیگر روستاهای اردبیل حائز اهمیت است.

وجود پیرهای متعدد در روستای ثمرین و امامزاده سلطان خواجه علی نوه امام موسی کاظم (ع) و وجود درخت بسیار قدیمی دو هزار ساله، معابدی با قدمت پارینه سنگی، باغات ثمرین و وجود سنگ‌های قیمتی از جمله عقیق و از همه مهمتر ریشه و اصالت غنی و نگهداری رسم و رسومات کهن آذربایجانی و هنرهای شعیه و اجرا و حفظ مجالس تعزیه به شیوه سنتی در این منطقه امروزه بسیاری از توریست‌ها و افراد علاقه‌مند و محبان واقعی امام حسین (ع) را از سر تا سر جهان به بخش ثمرین می‌کشد و در نهایت قدمت این منطقه و ساکنان با فرهنگ ثمرین باعث شده که این بخش حافظ راستین بسیاری از گنجینه‌های فاخر و رسم و رسومات کهن دیار آذربایجان باشد.

برگرفته از خبرگذاری تسنیم

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


www.spreaker.com
پنجشنبه 25 مهر 1398 02:55 ب.ظ
You are my aspiration, I own few blogs and
rarely run out from post :).
forum.teamspeak.com
یکشنبه 21 مهر 1398 11:48 ق.ظ
I was just seeking this information for some time. After six hours of continuous Googleing,
finally I got it in your web site. I wonder what's the lack of
Google strategy that do not rank this type of informative websites in top of the list.
Normally the top websites are full of garbage.
codepen.io
چهارشنبه 17 مهر 1398 04:56 ب.ظ
Great work! That is the kind of information that are supposed to be shared around the
web. Shame on Google for now not positioning this post higher!

Come on over and talk over with my website . Thanks =)
https://freedomsponsors.org/user/tursing7
جمعه 12 مهر 1398 01:08 ب.ظ
I don't commonly comment but I gotta say appreciate it for
the post on this amazing one :D.
www.scoop.it
سه شنبه 9 مهر 1398 07:01 ق.ظ
I believe everything wrote was very reasonable. But, think about this, what if
you composed a catchier post title? I ain't suggesting your
content isn't solid., but what if you added something that makes people want more?
I mean دیولق،دهکده باستانی من - عزاداری سنتی در روستاهای
استان اردبیل is kinda vanilla. You could look at Yahoo's front page and watch how they create news titles to get viewers to
click. You might add a related video or a picture or two to grab
readers excited about everything've got to say. In my opinion,
it would bring your website a little bit more interesting.
authorstream.com
یکشنبه 7 مهر 1398 12:55 ق.ظ
At this time it appears like BlogEngine is the top blogging platform available right
now. (from what I've read) Is that what you are using on your blog?
www.instapaper.com
سه شنبه 2 مهر 1398 01:02 ب.ظ
Terrific article! That is the kind of info that should be shared around the internet.
Shame on the search engines for now not positioning this put up higher!

Come on over and discuss with my website . Thank you =)
slides.com
سه شنبه 2 مهر 1398 01:46 ق.ظ
What's up friends, fastidious piece of writing and fastidious arguments commented
at this place, I am really enjoying by these.
Tammara
دوشنبه 1 مهر 1398 04:08 ق.ظ
Currently it seems like Expression Engine is the best blogging platform out there right
now. (from what I've read) Is that what you are using on your blog?
minecraft games
سه شنبه 26 شهریور 1398 01:51 ق.ظ
Thank you for any other informative web site.

Where else may I am getting that type of information written in such an ideal manner?
I've a project that I am simply now working on, and I've been on the
glance out for such info.
Jonathan
پنجشنبه 7 شهریور 1398 07:28 ب.ظ
I think that everything posted was actually very logical.
But, think about this, suppose you were to create
a killer headline? I ain't suggesting your information isn't good, however what if
you added a post title that makes people want more? I mean دیولق،دهکده باستانی من - عزاداری سنتی در
روستاهای استان اردبیل is kinda vanilla.
You might look at Yahoo's front page and watch how
they write news headlines to grab viewers interested.
You might add a video or a pic or two to get people excited about what you've written. Just my opinion,
it could make your posts a little livelier.
Kraig
پنجشنبه 7 شهریور 1398 04:32 ب.ظ
Hi there! Someone in my Facebook group shared this website
with us so I came to check it out. I'm definitely
loving the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Superb blog and amazing style and design.
fontlibrary.org
چهارشنبه 6 شهریور 1398 12:48 ب.ظ
I got what you mean,saved to fav, very nice website.
www.codecademy.com
چهارشنبه 6 شهریور 1398 06:26 ق.ظ
You are my aspiration, I possess few web logs and occasionally run out
from post :).
www.gtainside.com
چهارشنبه 6 شهریور 1398 01:42 ق.ظ
I was just searching for this information for some time.
After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your website.
I wonder what is the lack of Google strategy that
don't rank this type of informative sites in top of the list.
Normally the top web sites are full of garbage.
quest bars cheap
جمعه 1 شهریور 1398 09:19 ب.ظ
You can certainly see your expertise within the work you write.
The sector hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe.
At all times follow your heart.
How Long Do Hemorrhoids Last
جمعه 1 شهریور 1398 06:33 ب.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
Anyway I'll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently
fast.
https://together.jolla.com/users/29030/trigonal43/
پنجشنبه 31 مرداد 1398 03:12 ب.ظ
Hi colleagues, fastidious paragraph and nice arguments commented at this
place, I am genuinely enjoying by these.
What Are Hemorrhoids
پنجشنبه 31 مرداد 1398 04:17 ق.ظ
Right here is the right web site for everyone who hopes to
find out about this topic. You realize a whole lot its almost
hard to argue with you (not that I really will need
to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject
that's been discussed for many years. Excellent stuff, just
excellent!
84272.homepagemodules.de
چهارشنبه 30 مرداد 1398 03:43 ق.ظ
I got what you intend,saved to bookmarks, very decent site.
https://medium.com/@nikenith
شنبه 26 مرداد 1398 10:09 ب.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article plus the rest of the site is
very good.
www.openstreetmap.org
شنبه 26 مرداد 1398 06:26 ب.ظ
I was just seeking this information for a while.

After 6 hours of continuous Googleing, at last I
got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this kind of
informative web sites in top of the list. Usually the top sites are full of garbage.
https://www.seedandspark.com/
شنبه 26 مرداد 1398 11:00 ق.ظ
As I website possessor I believe the content matter here is rattling magnificent
, appreciate it for your efforts. You should keep
it up forever! Good Luck.
http://www.divephotoguide.com
شنبه 26 مرداد 1398 04:25 ق.ظ
Yay google is my queen assisted me to find this great web site!
https://www.diigo.com
جمعه 25 مرداد 1398 11:28 ب.ظ
Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us so
I came to check it out. I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Excellent blog and fantastic design.
http://www.folkd.com/user/lurgingha7
جمعه 25 مرداد 1398 01:46 ب.ظ
I was just seeking this information for a while.
After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your web
site. I wonder what's the lack of Google strategy that don't
rank this type of informative websites in top of
the list. Generally the top web sites are full of garbage.
www.spreaker.com
جمعه 25 مرداد 1398 11:26 ق.ظ
I believe everything said made a great deal of sense.

But, what about this? suppose you composed a catchier post title?
I ain't suggesting your content is not solid., however what if you added a post title that makes people desire more?
I mean دیولق،دهکده باستانی من - عزاداری سنتی در روستاهای استان اردبیل is a little vanilla.
You ought to glance at Yahoo's front page and see how they create article titles to grab viewers to click.
You might try adding a video or a related picture or two to grab readers excited about
everything've got to say. In my opinion, it might bring your website a
little bit more interesting.
www.folkd.com
پنجشنبه 24 مرداد 1398 09:28 ب.ظ
Everything typed made a lot of sense. However, think
on this, suppose you added a little content? I mean, I don't wish to tell you how to run your blog,
however suppose you added something that makes people desire
more? I mean دیولق،دهکده باستانی من - عزاداری
سنتی در روستاهای استان اردبیل is kinda vanilla.

You ought to peek at Yahoo's front page and note how they write article titles to grab people interested.
You might add a related video or a pic or two to get readers interested about what you've written. Just my opinion,
it might bring your posts a little livelier.
medium.com
پنجشنبه 24 مرداد 1398 05:31 ب.ظ
As I website possessor I believe the content matter here is rattling
wonderful , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever!
Best of luck.
https://tawk.to/etchrop2
پنجشنبه 24 مرداد 1398 02:17 ب.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up plus the rest of the website is extremely good.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30