حضرت محمد(ص) : دوست داشتن وطن ازایمان است


Admin Logo
themebox Logo
آیه قرآن حدیث موضوعیدر این وب
در كل اینترنت
تاریخ:پنجشنبه 30 شهریور 1396-03:31 ب.ظ

عزاداری سنتی در روستاهای استان اردبیل

امروزه به دلیل پیشرفت های اساسی در شهرهای صنعتی، متاسفانه این امر تاثیر فراوانی بر روی عزاداری سنتی گذاشته، طوری که از گروه موزیک و مارش ویژه محرم گرفته تا خواندن مداحان قدیمی امروزه با آخرین سیستم‌های صوتی کلاً چهره ی عزاداری سنتی را امروز تغییر داده و در کلان شهرهای ایران امروزه خبری از عزاداری سنتی نیست و باقیمانده این عزاداری‌ها تنها در روستاهای اردبیل دیده می‌شود.

روستاهای اردبیل به دلیل دوری از مراکز شهرها و دسترسی کم به سیستم‌های صوتی و امکانات تعزیه، دارای مراسمات ویژه و به لحاظ هنر تعزیه و مباحث مردم شناسی از اهمیت بسیاری برخوردار است. بهزاد جماعتی ثمرین دانشجوی کارشناس ارشد مردم شناسی از عزاداری سنتی روستاهای اردبیل می گوید: روستاهای اردبیل حافظ اصالت و فرهنگ ناب رسم و رسومات گذشته اردبیل است.

هر ساله سیل جمعیت مشتاق و محبان حضرت حسین (ع) از شهرهای مختلف برای عزاداری و تماشای مراسمات تعزیه خوانی به روستاهای اردبیل مراجعه می‌کنند. این در حالی است که جمعیت مشتاق بخصوص در روزهای تاسوعا و عاشورا این چند روز را در روستاهای اردبیل می‌گذرانند و اغلب مردم که در خانواده مریض یا مشکل خاصی دارند با نیت خاصی در بین تعزیه داران روستا حضور می‌یابند.


دسته‌های عزاداری در روستاهای اردبیل با لباس‌های بلند مشکی و سربند مشکی و معمولاً زنجیر بر دست در جلوی مساجد و تکایا جمع می‌شوند و یکی از پیشکسوتان با صدای مظلوم حسین با صدای بلند مردم را دعوت به عزاداری می‌کند و بعد از فریاد بلند «دسته باشی» بزرگ محله، مردم نیز به صورت هم آوایی بعد از ایشان صدای مظلوم حسین را تکرار می‌کنند،مردم بعد از دقایقی با لباس‌های مخصوص بعد از وضو و گروهی با پای برهنه در جلوی مسجد حاضر می‌شوند.

دسته‌های عزاداری در یک مراسم خاص به تک تک منازلی که هر سال در آنجا صاحب خانه به تعزیه داران نذورات می‌دهد مراجعه می‌کنند و گاو و گوسفندان زیادی را در جلوی دسته جات عزاداری قربانی می‌کنند و با گوشت این قربانیها به تعزیه داران نهار و شام احسانی پخت می‌شود.

مراسمات شبیه خوانی که در روستاهای اردبیل هر ساله با سبک و سیاق قدیمی برگزار می‌شود که از اهمیت بسزایی برخوردار است. اکثر رسم و رسومات روستایی در بخش ثمرین به ویژه در حوزه عاشورا به صورت بکر مانده و از گزند ایام و حوادث تاریخی سالم مانده است.

امروزه تمامی نواها و آهنگ‌های تعزیه ترکی آذربایجانی در مراسمات تعزیه و شبیه خوانی به صورت اصیل اجرا می‌شود ولی متاسفانه در مراسمات تعزیه شهرها این آهنگ ها اجرا نمی‌شود و اغلب این نواهای اصیل به صورت رجز خوانی خوانده می‌شود.

مراسم‌های شمع‌گذاری نیز در روستاهای اردبیل به صورت ویژه انجام می‌پذیرد

در روستاهای بزرگ اردبیل از جمله بخش ثمرین دسته‌جات عزاداری به تمامی مساجد، حسینه‌ها و امامزاده ثمرین رفته و ضمن عزاداری مشغول روشن کردن شمع نذری می‌شوند. و بعد از اتمام عزاداری مردم خسته به محله خود بر می‌گردند و بخشی از مردم که در خانه‌ها بودند با شور و حال خاصی به استقبال دسته‌جات عزاداری می‌شتابند و با یک سری احترامات از جمله با پیوستن به دسته جات عزاداری به همراه آنها به مسجد محله آمده و در مسجد به آنها با دادن چای و شربت پذیرایی می‌شود.

در بخش ثمرین انواع نذورات از پخش میوه‌های باغ‌های ثمرین گرفته تا پخت انواع حلواهای سنتی و پخت چند نوع فطیر محلی که اغلب در صبحانه مخصوص «سحر مزاری» از میهمانان و تعزیه داران حسینی پذیرایی می‌شود. در محلات هفت گانه ثمرین مراسم‌های شبیه‌خوانی و تعزیه مستقل برگزار شده و قدمت این عزاداری‌ها و تعزیه‌ها به بیش از دو قرن می‌رسد و در این مدت تمامی مراسم‌های به صورت کاملاً سنتی برگزار می‌شود.

معمولاً در صبح عاشورا در محلی که قرار است در آنجا مراسم شبیه‌خوانی عاشورا برگزار شود عده‌ای از مردم صبح زود با زدودن سنگ و کلوخ و با تمیز و مرتب کردن میدان با نیت اینکه عصر عاشورا امام حسین (ع) و یاران‌شان در آن شهید می‌شوند این مکان را آماده می‌کنند. البته در گذشته مراسم‌های قمه‌زنی به صورت انفرادی و گروهی نیز دیده می‌شد که در این چند سال گذشه بسیاری از مراسم‌های کم رنگ شده است.

معمولاً پس از طلوع خورشید و برگزاری مراسمات صبحانه با پخش لبنیات محلی و فطیر و نان محلی در منازلی که نذر خاصی دارد و معمولاً همه مردم با جار یک نفر که صدای رسایی دارد از همه ی مردم دعوت می‌شود تا با حضور خود موجبات خوشحالی صاحب خانه را فراهم آورند.

قبل از مراسم شبیه خوانی معمولاً مراسم ویژه شاخسی واخسی (شاه حسین و وای حسین) برگزار می‌شود که گروهی از مردمان پیش کسوت با صلابت مردانگی دست همدیگر را گرفته و به صورت دو گروه مجزا با دست داشتن قمه و چوب ندای شاه حسین و وای حسین را سر می‌دهند و این عمل باعث جمع شدن و ازیاد مردم در کنار میدان می‌شود و کم کم گروه اشقیاء با لباس‌های رنگی رجزخوان وارد میدان می‌شوند و گروه اولیاء خوان با فروتنی خاصی به میدان نزدیک شده و صدای محزون شبیه حضرت عباس (ع) علمدار کربلا تمامی مردم را به سوی خود می‌کشد طوری که اکثر مردم اکثراً آقایان و بسیار به ندرت مادران سالخورده نیز به این دسته می‌پیوندند و همه اشک ریزان در پشت دسته و اهل بیت امام حسین (ع) به صورت نمادین حرکت می‌کنند.

معمولاً با این وضعیت عزاداری حسینی زنجیر بر دست میدان شبیه خوانی را دور می‌زنند و پس از خواندن عبارات تعزیه در محل مناسبی که قبلاً برای موافق خوان‌ها تعبیه شده مستقر شده و در مقابل گروه مخالف‌ها هستند که مراسم با فریاد شمر و همراهی افرادش شروع می‌شود و می‌توان گفت که این مراسم خاص در بخش ثمرین از جمله آن مراسماتی که هر ساله بسیاری را از مردم شهری را به سوی خود می‌کشد و تقریباً مراسم از ساعت 9 صبح شروع شده و در نزدیکی‌های ساعت 2 بعد از ظهر مراسم خاتمه می‌یابد و تمامی تماشاگران و تعزیه داران را مردم به منازل خود و گاهی به زور می‌برند و با کمال افتخار مشغول میزبانی و دادن ناهار به آنها می‌شوند.

معمولاً در بخش ثمرین سه مجلس تعزیه اجرا می‌شود که اولی مراسم شبیه‌خوانی عاشورا است که مجلس مفصلی است و تعزیه‌خوانان بزرگی از گذشته در این مراسم شرکت داشته‌اند از جمله مرحوم میرغنی، مرحوم میرزه قربان فرضی، ملاستار، عزت فرازی و باقیمانده این بزرگان تعزیه خوان معاصر استاد کریم جماعتی ثمرین که سینه‌اش خزینه ماندگار آهنگ‌ها و نواهای تعزیه است و امروزه ردیف تعزیه ترکی آذربایجانی به روایت استاد جماعتی در سر تا سر جهان تشیع برای همگان شناخته شده است. ضمن این که کریم جماعتی موذن و هم چاووش خوان بزرگ منطقه ثمرین، با شهرتی فرا مرزی اکنون مشغول آموزش هنر تعزیه می‌باشند.

مراسم دوم مراسم شبیه خوانی سوم امام(ع) است که از دیر باز در این منطقه اجرا می‌شود و در نهایت مراسم شبیه‌خوانی چهلم محرم که از ویژگی‌های خاصی برخوردار است و برگزاری این سه مجلس تعزیه به لحاظ سنتی و رعایت موازین تعزیه اصیل در استان اردبیل بسیار قابل اهمیت می‌باشد.

بخش باستانی ثمرین امروزه به عنوان یکی از مراکز هنر تعزیه خوانی و قطب بزرگ مراسم‌های سنتی و فورکلوریک استان اردبیل می‌باشد و در طول یک قرن گذشته به دلیل داشتن دانشمندان بزرگی از جمله آیت الله بحرالعلومی، ملاحمداله، میرداماد و دیگر بزرگان یکی از مراکز قابل اهمیت اردبیل بوده و به لحاظ اتفاقات اجتماعی و مباحث مردم شناختی در منطقه به ویژه در بین دیگر روستاهای اردبیل حائز اهمیت است.

وجود پیرهای متعدد در روستای ثمرین و امامزاده سلطان خواجه علی نوه امام موسی کاظم (ع) و وجود درخت بسیار قدیمی دو هزار ساله، معابدی با قدمت پارینه سنگی، باغات ثمرین و وجود سنگ‌های قیمتی از جمله عقیق و از همه مهمتر ریشه و اصالت غنی و نگهداری رسم و رسومات کهن آذربایجانی و هنرهای شعیه و اجرا و حفظ مجالس تعزیه به شیوه سنتی در این منطقه امروزه بسیاری از توریست‌ها و افراد علاقه‌مند و محبان واقعی امام حسین (ع) را از سر تا سر جهان به بخش ثمرین می‌کشد و در نهایت قدمت این منطقه و ساکنان با فرهنگ ثمرین باعث شده که این بخش حافظ راستین بسیاری از گنجینه‌های فاخر و رسم و رسومات کهن دیار آذربایجان باشد.

برگرفته از خبرگذاری تسنیم

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


sling tv
سه شنبه 24 دی 1398 04:05 ب.ظ
We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your website provided us with valuable information to work on. You've done a formidable job and our whole community will be grateful to you.
https://russellwebster.tumblr.com/
چهارشنبه 11 دی 1398 12:43 ق.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video
to make your point. You definitely know what youre talking about, why
throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving
us something informative to read?
www.earlsky.com
شنبه 23 آذر 1398 08:27 ق.ظ
Currently it seems like Movable Type is the top blogging platform out there
right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog?
ps4 games
شنبه 23 آذر 1398 03:18 ق.ظ
Thanks designed for sharing such a nice opinion, paragraph is fastidious, thats
why i have read it completely
http://www.viewwhois.com/www.promocodesmart.com
شنبه 23 آذر 1398 01:12 ق.ظ
I don't normally comment but I gotta admit thanks for the post on this
great one :D.
Shellie
جمعه 22 آذر 1398 11:24 ب.ظ
If some one wishes expert view on the topic of blogging and site-building afterward i suggest him/her to pay a quick visit this webpage,
Keep up the pleasant job.
https://css-tricks.com/
جمعه 22 آذر 1398 08:47 ب.ظ
I liked up to you'll obtain carried out right here. The
caricature is tasteful, your authored material stylish. nonetheless,
you command get bought an nervousness over that you would like be handing over the following.
sick no doubt come further earlier again since precisely the same nearly a lot regularly within case
you shield this increase.
www.seedandspark.com
جمعه 22 آذر 1398 07:11 ب.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is a
really well written article. I'll be sure to bookmark it
and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.

I will definitely return.
together.jolla.com
پنجشنبه 21 آذر 1398 05:39 ب.ظ
I don't normally comment but I gotta admit thanks for the post on this amazing one :D.
quest bars cheap
دوشنبه 18 آذر 1398 03:34 ق.ظ
Hi there everybody, here every person is sharing
these kinds of knowledge, therefore it's nice to read this blog,
and I used to pay a quick visit this webpage daily.
plenty of fish dating site
سه شنبه 5 آذر 1398 05:47 ق.ظ
Attractive portion of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital
to say that I get in fact enjoyed account your weblog posts.
Any way I will be subscribing on your feeds and even I
fulfillment you get entry to constantly quickly.
http://tinyurl.com/
شنبه 2 آذر 1398 02:26 ب.ظ
I think this is among the most significant information for me.
And i am glad reading your article. But should remark on few general things,
The site style is great, the articles is really excellent : D.
Good job, cheers
www.scoop.it
جمعه 1 آذر 1398 06:37 ق.ظ
Currently it sounds like Wordpress is the top blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you're using on your blog?
plenty of fish dating site
دوشنبه 27 آبان 1398 08:16 ب.ظ
What's up, just wanted to tell you, I loved this article.
It was practical. Keep on posting!
are coconut oil
شنبه 25 آبان 1398 04:09 ب.ظ
Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A design like yours with a few simple adjustements would really make my
blog stand out. Please let me know where you got your design. Kudos
onmogul.com
شنبه 25 آبان 1398 01:01 ب.ظ
I've been exploring for a little bit for any high-quality articles
or weblog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this
website. Reading this info So i am happy to express that I have a very good uncanny feeling I discovered just what I needed.
I most undoubtedly will make certain to don't omit this site and give it a look on a relentless basis.
http://www.icyte.com/users/show/651739
چهارشنبه 22 آبان 1398 12:48 ق.ظ
If some one needs expert view concerning blogging and site-building then i advise him/her
to pay a visit this webpage, Keep up the fastidious job.
devpost.com
چهارشنبه 22 آبان 1398 12:18 ق.ظ
Hello! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to
give it a look. I'm definitely enjoying the information. I'm
book-marking and will be tweeting this to my followers! Great blog and wonderful design.
Consuelo
سه شنبه 21 آبان 1398 10:38 ب.ظ
Yay google is my world beater aided me to find this great internet site!
plenty of fish dating site
سه شنبه 21 آبان 1398 01:42 ق.ظ
Hey! This post couldn't be written any better!
Reading through this post reminds me of my old
room mate! He always kept chatting about this.
I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a
good read. Thanks for sharing!
togel online
دوشنبه 20 آبان 1398 08:04 ب.ظ
دیولق،دهکده باستانی من - عزاداری سنتی در روستاهای استان اردبیل https://testujrazemzemna.blogspot.com/2019/10/informasi-seputaran-togel-hongkong.html
www.play.fm
چهارشنبه 15 آبان 1398 04:02 ق.ظ
As I site possessor I believe the content matter here is rattling great , appreciate it for your efforts.
You should keep it up forever! Best of luck.
fontlibrary.org
سه شنبه 14 آبان 1398 05:50 ب.ظ
What's up mates, nice post and good urging commented here,
I am genuinely enjoying by these.
www.edocr.com
سه شنبه 14 آبان 1398 04:35 ق.ظ
Keep up the great work, I read few posts on this internet site and I believe that your web site is
rattling interesting and has got bands of fantastic information.
fontlibrary.org
شنبه 11 آبان 1398 04:12 ق.ظ
I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting!
Keep up the superb works guys I have incorporated you guys
to my blogroll. I think it will improve the value of my web site :
).
www.diigo.com
جمعه 10 آبان 1398 04:25 ق.ظ
I was just looking for this information for a while.
After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your website.
I wonder what's the lack of Google strategy that do not rank this type of informative
web sites in top of the list. Usually the top sites are full of garbage.
https://fontlibrary.org/
شنبه 4 آبان 1398 12:25 ب.ظ
I like what you guys are up also. Such smart work and
reporting! Keep up the excellent works guys I've incorporated you guys to my blogroll.
I think it'll improve the value of my web site :).
virgin coconut oil benefits
جمعه 3 آبان 1398 02:24 ب.ظ
These are really enormous ideas in concerning blogging.
You have touched some good points here. Any way keep up wrinting.
benefits of coconut oil
جمعه 3 آبان 1398 10:23 ق.ظ
I was able to find good advice from your articles.
examgreen.com.cutestat.com
جمعه 3 آبان 1398 05:54 ق.ظ
Whats up very cool website!! Guy .. Excellent .. Wonderful ..
I'll bookmark your website and take the feeds additionally?
I am happy to search out a lot of helpful info here in the put up, we'd like develop extra techniques
on this regard, thank you for sharing. . . . . .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو